Din Kültürü LGS Denemesi-1

Din kültürü dersi 8. sınıf LGS "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav" denemesi-1Cevaplar: 1-B  2-A  3-A  4-A  5-B  6-C  7-D  8-C  9-C  10-B


Denemeden Örnek Sorular:

1. (I)Yüce Yaratıcı evrendeki her şeyi bir plan, ölçü ve uyum içerisinde yaratmıştır. (II)Bu mükemmel yaratılışın örneklerini evrenin bazı bölümlerinde görmek mümkündür. (III)Bu yaratılışta hiçbir düzensizlik ve dengesizlik görülmez. (IV)Dengenin bozulması insanların bilinçsiz davranışları yüzünden olmaktadır.
Paragraftaki numaralanmış cümlelerin hangisinde eksik veya yanlış bilgi verilmiştir?
a) I
b) II
c) III
d) IV


2. "Dünya, Güneş çevresinde dönerken öyle bir yörünge çizer ki, her 25 kilometrede doğru bir çizgiden ancak 2.8 mm ayrılır. Dünyanın çizdiği bu yörünge kıl payı şaşmaz. Çünkü yörüngeden 3 mm'lik bir sapma bile büyük felaketler doğururdu. Sapma 2,8 mm yerine 2.5 mm olsaydı, yörünge çok geniş olurdu ve hepimiz donardık. Sapma 3,1 mm olsaydı, hepimiz kavrularak ölürdük."
Paragrafta verilen bilgiler ışığında aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşırız?
a) Dünyanın Güneş etrafında dönmesi bir ölçüye göredir.
b) Dünya, Güneşin etrafında dönerken 25 km/s bir hıza ulaşır.
c) Dünya Güneşe yaklaşırsa hepimiz donarak ölürüz.
d) Dünyanın, Güneşin etrafında dönmesi tesadüfi bir olaydır.


3. İbrahim, akşamüstü geç vakit işten dönerken yolda arkadaşı Metin ile karşılaştı. İki arkadaş birbirlerine hâl hatır sorduktan sonra Metin İbrahim'e dönerek "Birader akşama kadar başkasının işinde çalışıp yoruluyorsun. Ancak bir ayda eline geçen az bir para. Bir de bana bak! Tefecilikten köşeyi döndüm. İstersen sen de benim gibi olabilirsin!" Alın teri ile kazanmanın önemini bilen İbrahim arkadaşına şöyle dedi: "Yok arkadaş! Aşım az ama tatlıdır. Çünkü helal kazançtır!"
Parçaya göre İbrahim aşağıdaki hadislerden hangisini kendine ilke edinmiş olabilir?
a) "İki günü birbirine eşit olan zarardadır."
b) "İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirmede) aldanmıştır: Sağlık ve boş vakit."
c) "Hiç kimse el emeğiyle kazandığından daha hayırlı bir lokma yememiştir."
d) "Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir."

© Telif Hakkı

Sitedeki dökümanlar yazılı izin olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayınlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar öğrencilerine fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.