Felak Suresi ve Anlamı

Kur'an-ı Kerim'in 113. suresidir. Adını, ilk ayette geçen "felak" sözcüğünden alır. Toplamda beş ayetten oluşan bu sure, Nas suresiyle birlikte "muavvizeteyn" olarak adlandırılır. Mekke'de mi Medine'de mi indirildiği konusunda görüş ayrılığı vardır. "Felak" sözcüğü, kainatın yokluk alanından bir patlama ile ilk meydana gelişini ve yaratılışını ifade eder.


Bismillahirrahmanirrahim
Kul eûzü birabbil felak. Min şerri mâ halak. Ve min şerri ğâsikın izâ vekab. Ve min şerrin neffâsâti fil ukad. Ve min şerri hâsidin izâ hased.

De ki: "Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden sabah aydınlığının Rabbine sığınırım."

© Telif Hakkı

Sitedeki dökümanlar yazılı izin olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayınlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar öğrencilerine fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.