Nas Suresi ve Anlamı

Adını her âyetinin sonunda yer alan nâs (insanlar) kelimesinden alır. Nas Suresi, Kur'an-ı Kerim'in 114. suresi olup 6 ayetten oluşur. Mekke'de indirilmiş olan bu sureye, ayetlerinin sonlarında tekrarlanan "nas" kelimesinden dolayı "Nas Suresi" adı verilmiştir. Nas, "insanlar" anlamına gelen bir sözcüktür. Bu surede, kalplere sürekli vesvese verenlerin kötülüğünden, cinlerin ve şeytanlaşmış insanların kötülüğünden Allah'a sığınılması gerektiği emredilmektedir. Felak suresi ile birlikte "muavvizeteyn" adını alır.

Bismillahirrahmanirrahim
Kul eûzü birabbinnâs. Melikinnâs. İlâhinnâs. Min şerril vesvâsil hannâs. Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâs. Minel cinneti vennâs.

"De ki: "Cinlerden ve insanlardan, insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melikine, insanların ilahına sığınırım."
© Telif Hakkı
Sitedeki dökümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir.