Din Kültürü 9. Sınıf 3. Ünite

Hz. Muhammed'in (s.a.v.) Hayatı

› HZ. MUHAMMED'İN DOĞDUĞU ORTAM

İslam dini Arabistan'ın Mekke şehrinde doğdu. Arabistan, Asya kıtasının güneybatısında yer alan bir ülkedir. Bu ülkede yer alan Hicaz bölgesi ise Peygamberimizin doğduğu yer olup Arap Yarımadası'nın yaşamaya en elverişli yeridir. Mekke'de, Allah'a ibadet için yeryüzünde yapılan ilk bina olan Kâbe bulunur. Peygamberimizin hayatını ve tebliğ mücadelesini anlayabilmek için O'nun yaşadığı asırda Arabistan'ın ve Arap toplumunun genel durumunu öğrenmek gerekmektedir.

» devamını okumak için tıklayın› HZ. MUHAMMED'İN (S.A.V.) DOĞUMU, ÇOCUKLUĞU VE GENÇLİĞİ

Doğumu: Hz. Muhammed, 20 Nisan (12 Rebîülevvel) 571 tarihinde Mekke’de doğdu. Soyu, Kureyş kabilesinin Haşimoğulları koluna dayanır. Babası Abdullah, annesi Âmine’dir. Babası, Peygamberimiz doğmadan önce genç yaştayken vefat etti. Dedesi Abdülmuttalip O'na “çok övülen” anlamına gelen “Muhammed” adını verdi.

» devamını okumak için tıklayın› HZ. MUHAMMED'E (S.A.V.) VAHYİN GELİŞİ

Hira Günleri: Hz. Muhammed (s.a.v.) 40'lı yaşlarına yaklaşırken yalnız kalmak ve tefekkür etmek amacıyla sık sık Mekke yakınlarındaki Nur dağında bulunan Hira mağarasına gitmeye başladı. Çünkü şehirdeki adaletsizlikler, kötülükler, haksızlıklar, insanların taşlara, tahtalara Tanrı diye tapmaları, birbirlerini aldatmaları, dolandırmaları vb ahlaki çöküntüler O'nu etkiliyor, üzüyordu. Bu yüzden bu mağaraya giderek orada yalnız başına günlerce kalıyor, Allah'ın büyüklüğünü düşünüyor...

» devamını okumak için tıklayın› MEDİNE'YE HİCRET

Akabe biatlarından sonra Müslümanların çoğu gizlice Medine'ye göç ettiler. Geride ise Peygamber Efendimiz, Hz. Ebu Bekir, Hz. Ali ve birkaç Müslüman kalmıştı. Hicret haberini duyan müşrikler İslam'ın yayılmasının önüne geçemeyeceklerini anlayınca Peygamberimizi öldürmeye karar verdiler.
Suikast girişimi: Müşrikler her kabilenin gençlerinden suikastçılar seçip Peygamberimizin evini kuşattılar. Ancak Yüce Allah Mekkeli müşriklerin bu hain planını Peygamberimize önceden haber verdi. Bir süre sonra evin etrafında bekleyen müşrikler derin bir uykuya daldılar ve...

» devamını okumak için tıklayın› HZ. MUHAMMED'İN (S.A.V.) TOPLUMSAL BARIŞA YÖNELİK ETKİNLİKLERİ

Peygamber Efendimiz Medine'ye geldikten sonra bu şehirde yaşayan çeşitli topluluklar arasında toplumsal barışın sağlanması için bazı çalışmalar yaptı. Bu topluluklar Arap kökenli Evs ve Hazreç kabileleri ile Yahudi olan Beni Nadir, Bani Kaynuka ve Beni Kurayza kabileleri idi.

» devamını okumak için tıklayın› HZ. MUHAMMED'İN (S.A.V.) İSLAM'I YAYMA ÇABALARI

Mescid-i Nebi: Peygamber Efendimiz Medine'ye hicret ettikten sonra İslam'ı yayma çabalarına bu şehirde de devam etti. Burada ilk iş olarak Mescid-i Nebi'yi yaptırdı. Mescid-i Nebi sadece namaz kılınan bir yer olmayıp çok amaçlı bir kurum görevi görüyordu.

» devamını okumak için tıklayın› VEDA HUTBESİ VE PEYGAMBERİMİZİN VEFATI

Peygamber Efendimiz 632 yılında beraberindeki 100.000'den fazla Müslümanla hac ziyareti için Mekke'ye gitti. Hep birlikte hac görevlerini yerine getirdiler. Hz. Muhammed daha sonra Arafat'ta toplanan Müslümanlara bir konuşma yaptı. Peygamberimizin bu hac ziyaretine "Veda Haccı", Arafat'ta yaptığı konuşmaya da "Veda Hutbesi" denir. Veda Hutbesinde vurgulanan konular, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesindeki maddelerle büyük oranda benzerlik gösterir. Ancak Veda Hutbesi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinden yaklaşık 1400 yıl önce söylenmiştir.

» devamını okumak için tıklayın

© Telif Hakkı

Sitedeki dökümanlar yazılı izin olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayınlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar öğrencilerine fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.