Din Kültürü 6. Sınıf 3. Ünite Test-1

Bazı Zararlı Alışkanlıklar Test-1. Kazanım 6.3.1.

1. Peygamber Efendimiz aşağıdakilerden hangisini kötülüklerin anası olarak nitelendirmiştir?
a) Uyuşturucu kullanmak
b) Sigara içmek
c) Alkollü içki içmek
d) Kumar oynamak2. "Alkol; karaciğer, mide ve kalp rahatsızlıklarına yol açıyor. Ölümlü veya yaralanmalı trafik kazalarına, yuvaların dağılmasına, canların yanmasına sebep oluyor. Bunun yanında milyarlarca liralık maddi zararlar oluşturarak hem bireyin, hem de ülkenin ekonomisini olumsuz etkiliyor."
Yukarıdaki paragrafta alkolün zararlarından hangisine değinilmemiştir?
a) Beden sağlığına zararları
b) Ruh sağlığına zararları
c) Toplumsal yaşama olumsuz etkileri
d) Ülke ekonomisine olumsuz etkileri3. Aşağıdakilerden hangisi alkolün akıl ve ruh sağlığımızda oluşturduğu olumsuz etkilerden birisidir?
a) İnsanı bilinçli, sağlıklı ve mantıklı düşünmekten alıkoyar.
b) Trafik kazalarına sebep olur.
c) Sinir sistemini etkileyerek görme ve konuşma güçlüğüne neden olur.
d) Uyku bozukluğuna ve yorgunluğa neden olur.4. Devletin gençleri alkol, kumar, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğu, anayasamızın hangi maddesinde belirtilmiştir?
a) 58. madde
b) 25. madde
c) 20. madde
d) 51. madde5. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) istatistiklerine göre dünyada ölüme yol açan kötü alışkanlıklar arasında aşağıdakilerden hangisi ilk sırada yer alır?
a) Uyuşturucu
b) Alkol
c) Eroin
d) Sigara6. Genç adam yoğun bir çalışma temposu içinde memurluk sınavına hazırlanıyordu. Artık çalışmaya biraz ara verip dinlenmek gerektiğine karar verdi. O akşam arkadaşlarıyla eğlenmek için bir cafeye gittiler. Bu tür yerlere pek alışık değildi. Genelde boş vakti olduğunda kitap okurdu. Ama bu sefer nasıl olduysa arkadaşlarının yanındaydı işte. Derken sohbet koyulaştı ve bir arkadaşı ona içki uzattı. "Olmaz!" dedi genç adam. Kullanmadığını söyledi. "Yapma be dostum! Kırk yılın başı seni aramızda gördük. Şimdi burada bizi mi kıracaksın? Merak etme, bir iki yudumdan bir şey olmaz. Hem bu kadarcık alkol seni baymaz. Hadi kırma bizi." Bir müddet devam eden ısrarlar sonucu kabul etti genç adam ve içkisini yudumlamaya başladı.
Paragrafta sözü edilen genç, Peygamber Efendimizin aşağıdaki hadislerinden hangisini tam olarak kavrayamamıştır?
a) "...Birbirinizi sevmedikçe (gerçek anlamda) iman etmiş olmazsınız."
b) "Müslüman, elinden ve dilinden diğer insanların güvende olduğu kimsedir."
c) "Çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır."
d) "Sizden biriniz kendisi için sevdiğini mü'min kardeşi için de sevmedikçe gerçek mü'min olamaz."7. "Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?" Maide suresi, 90, 91. ayetler
Verilen ayet mealinden aşağıdaki yargılardan hangisi çıkarılamaz?
a) Falcılık ve kumar kötü alışkanlıklardandır.
b) Şans oyunları bir emeğin ürünüdür.
c) İçki ve kumar insanı Allah'tan uzaklaştırır.
d) Kötü alışkanlıklar toplumsal huzuru bozar.DİĞER TESTLER İÇİN → tıklayın

Hazırlayan: Hüseyin Araslı