Makale

Makale: Bir konu hakkında bilgi vermek, açıklama yapmak, toplumu aydınlatmak, bir düşünceyi desteklemek ya da bir düşünceye karşı çıkmak amacıyla yazılmış gazete ve dergi yazılarına denir. Gazetelerin baş sayfalarında yer alan makalelere "başmakale" adı verilir. Makale türü edebiyatımıza Tanzimat döneminde gazete ile girmiştir. Türk edebiyatındaki ilk makaleyi de bu dönemde Şinasi yazmıştır. Şinasi'nin "Mukaddime" isimli bu makalesi Tercüman-ı Ahval gazetesinde yayımlanmıştır.
www.huseyinarasli.com


Makalenin Özellikleri:

» Makale giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere üç bölümden oluşur.

» Makalede konu sınırı yoktur.

» Ele alınan konuyu ispatlama amacı vardır.

» Ele alınan konu incelenirken doğru bilgi ve deliller kullanılmalıdır.

» Okuyucunun anlayacağı açık ve anlaşılır bir dil kullanılmalıdır.


Örnek Makale: Dünyada hızla gelişen mobil teknolojisine güzel ülkemizin değerli insanları da ayak uydurmakta gecikmiyorlar. 2013 yılı verilerine göre 75 milyon nüfusa sahip ülkemizde 68 milyon cep telefonu bulunduğu tesbit edildi. Bazen özelliklerini bilerek ve bu özelliklerinden azami derecede yararlanarak kullandığımız; bazen bir heves, bir özenti sonucu elde edip özelliklerinin neler olduğunu bile bilmeden sadece iletişim ihtiyacı için kullandığımız bu cihazların halkımız tarafından satın alınırken tercih edilen belli başlı kriterleri de var. Ülkemizdeki kullanıcıların mobil cihaz satın alırken en çok aradıkları kriterler sırasıyla kullanım kolaylığı, tasarım, sosyal ağlara erişim, oyun ve kamera özellikleri. Ancak uygulama ekosistemi, navigasyon, internet erişimi, banka ve finans uygulamaları ise ülkemiz kullanıcılarının çok az tercih ettiği kriterler. (Hüseyin ARASLI, 02.10.2014)


© Telif Hakkı
Sitedeki dökümanlar yazılı izin olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayınlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar, sadece kendi okullarında derslerine girdikleri öğrencileri için fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.