Aşık Tarzı Halk Şiiri Sunu

Lise 10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersi "Aşık Tarzı Halk Şiiri" konusu ile ilgili olarak hazırlanan bu sunuda konuyla ilgili kavramlar, aşık şiirinin dönemlere göre önemli temsilcileri, nazım türleri, örnek şiirler yer almaktadır. Bu sunumun bütün özelliklerinin tam olarak çalışması için sunuyu kullandığınız cihazda (bilgisayar, akıllı tahta vb.) office 2013 veya daha üzeri bir Microsoft Office sürümü yüklü olmalıdır. Alttaki bağlantıya tıklayarak sunuyu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Mobil indirmelerde uygulama yükleme izni istediği için bilgisayardan indirmeniz önerilir.
Sunu içeriğinden bir bölüm;

Semai: Sevgi, doğa, ayrılık, güzellik gibi konuları işleyen nazım şeklidir. Kafiye düzeni, nazım birimi, dörtlük sayısı ve konuları bakımından koşma ile aynıdır. Genelde 8'li hece ölçüsüyle söylenir. Aruzla oluşturulan semailer de vardır. Kıvrak, hafif, canlı, uçarı bir ezgiyle söylenmesi ve 8'li hece ölçüsü bakımından koşmadan ayrılır.

İncecikten bir kar yağar
Tozar Elif Elif diye
Deli gönül abdal olmuş
Gezer Elif Elif diye (Karacoğlan)


Varsağı: Varsağı adını Anadolu'nun güneyinde, Toroslarda yaşayan bir Türk boyu olan Varsaklardan almıştır. Yiğitçe ve sert bir söyleyişin olduğu varsağılar 8'li ve 11'li hece ölçüsüyle söylenir. Varsağıların kendine özel bir ezgisi vardır.

Yörü bre yörü Antep illeri
Senin yakışığın yazınan gelir
Başı top top olmuş eğri peçeli
Gelinler karışmış kızınan gelir (Karacoğlan)

Web sitemizin menüsünden "Türk Edebiyatı" bağlantısına tıkladığınızda edebiyat dersi ile ilgili ders notlarına ve kazanım testlerine erişebilirsiniz.

© Telif Hakkı

Sitedeki dökümanlar yazılı izin olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayınlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar öğrencilerine fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.