Camiyi Tanıyalım

• İslam dininde ibadet yapılan mabetlere cami denir. Camiler, Müslümanların toplanıp bir araya geldikleri ve ibadet ettikleri yerlerdir. Caminin kelime anlamı da "derleyen, toplayan" demektir.

• Camilerden daha küçük ve minaresiz ibadet yerlerine de mescit denir.
www.huseyinarasli.com
• Müslümanlar tarih boyunca camilerin yapılmasına ve yaygınlaştırılmasına çok önem vermişlerdir. Çünkü Kur'an'da camilerin imarına (yapımına), oraya güzel elbiselerle gidip orada Allah'a ibadet edilmesine vurgu yapılmıştır.

• Edirne Selimiye camii, İstanbul Süleymaniye ve Sultan Ahmed camileri ile Bursa Ulu camii ülkemizde bulunan ve atalarımız tarafından inşa edilen meşhur camilerden başlıcalarıdır.
Kabe: Kabe yeryüzünde yapılan ilk mabettir (ibadet yeridir). Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından yapılmıştır. Kabe, Müslümanların kıblesidir. Namaz kılarken Kabe'ye yöneliriz.


Caminin bölümleri

Mihrap: Cami ve mescitlerde kıble yönünü gösteren girintili kısımdır. İmam namaz kıldırırken mihrapta durur. www.huseyinarasli.com

Minber: Mihrabın sağ tarafında yer alan basamaklı yüksek yer. Cuma ve bayram namazlarında imam buraya çıkar ve cemaate hutbe okur.

Vaaz kürsüsü: Vaiz denilen din görevlisinin cemaate dini ve sosyal konularda konuşma yapmak (vaaz vermek) için çıkıp oturduğu kürsü.

Minare: Caminin dışında, hemen yan tarafında buluna ince ve yüksek yapı. Minarede ezan okunur.

Kubbe: Camilerin yarım küre şekline benzeyen tavan bölümleri.
www.huseyinarasli.com
Şadırvan: Camilerin bahçesinde ya da ön avlusunda bulunan ve Müslümanların abdest aldıkları çeşme.


Cami görevlileri

İmam: İmamlar camiye gelen cemaate namaz kıldırmakla görevlidirler. Aynı zamanda cuma ve bayram namazlarında minbere çıkıp hutbe okurlar.

Müezzin: Camilerde namaz vaktinin girdiğini bildirmek için ezan okuyan, namaz esnasında kamet getiren görevlilere denir.

Vaiz: Bazı önemli gün ve gecelerde vaaz kürsüsüne çıkarak cemaat dini ve sosyal konularda bilgi verici, nasihat edici konuşmalar yapan din görevlisi.

© Telif Hakkı
Sitedeki dokümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Tüm yayınlarımızın tek yasal yayın platformu huseyinarasli.com adresidir.