6. Sınıf Türkçe Testleri

6. sınıf konularına yönelik Türkçe dersi kazanım testleri. 6. sınıf konu kazanım soruları. 6. sınıf test. 6. sınıf ölçme değerlendirme. Yönlendirileceğiniz sayfa Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne (ÖDSGM) ait resmi web sitesidir. Burada yer alan testler MEB tarafından belirlenmiş ve alanında uzman kişilerce hazırlanmıştır. Altta yer alan bağlantıya tıklayarak testlere erişebilirsiniz.

6. Sınıf Türkçe Kazanım Testleri İndir

Testlerin Cevapları

MEB uzman kadrosu tarafından hazırlanan bu testler, kaliteli sorulardan oluşan PDF dökümanları şeklindedir. Sınıf seviyesindeki testlerin cevap anahtarlarına da yönlendirileceğiniz sayfanın sol tarafındaki menüden ulaşabilirsiniz. Türkçe dersi ile ilgili olarak ders notlarına web sitemizin menüsünden "Türkçe Dersi"ne tıklayarak ulaşabilirsiniz.


► Cümle Vurgusu: Cümlenin en önemli ögesi olan yükleme bağlı olarak diğer ögelerden biri vurgulanmak istendiğinde o öge yüklemin önüne getirilir. Bu duruma cümle vurgusu denir.
www.huseyinarasli.com
CÜMLEDE VURGUNUN YERİ:

1- Fiil cümlesinde vurgu yüklemin önündeki ögede bulunur.

Burak Muğla'ya dün gitti. → vurgulanan sözcük "dün"

Burak dün Muğla'ya gitti. → vurgulanan sözcük "Muğla'ya"

2- İsim cümlesinde vurgu yüklemin üzerindedir.

Kardeşimin adı Meryem'dir. → vurgulanan sözcük "Meryem"

Burada yazılanlar yanlıştır. → vurgulanan sözcük "yanlış"

3- Şart cümlesinde vurgu şart ifadesindedir.

Memlekete gidersen herkese selam söyle. → vurgulanan sözcük "gidersen"

Çalışırsan mutlaka başarılı olursun. → vurgulanan sözcük "çalışırsan"

4- Soru cümlelerinde vurgu soru sözcüğünün üzerindedir.

Niçin bana inanmıyorsun?

Bu saatte arayan kimdi?

© Telif Hakkı

Sitedeki dökümanlar yazılı izin olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayınlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar öğrencilerine fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.