Anonim Halk Edebiyatı Sunu

"Anonim Halk Edebiyatı" powerpoint sunusu, akıllı tahta uygulaması. Efekt, animasyon ve görsel içerikli sunu. Mani, türkü, ninni, bilmece, ağıt, tekerleme... Nazım şekilleri ve örnekler. Anonim Halk Edebiyatı akıllı tahta sunusu. Bu sunumun bütün özelliklerinin tam olarak çalışması için sunuyu kullandığınız cihazda (bilgisayar, akıllı tahta vb.) office 2013 veya daha üzeri bir Microsoft Office sürümü yüklü olmalıdır. Alttaki bağlantıya tıklayarak sunuyu indirebilirsiniz. Mobil indirmelerde "Mega uygulamasını yükleyin" diye bir istek olabilir. Bu yüzden bilgisayardan indirin.


Sunu içeriğinden bir bölüm;

Tekerleme: Hünerli bir söyleyişi olan anonim halk edebiyatı ürünlerine tekerleme denir.

Bir berber bir berbere bre berber gel beraber bir berber dükkanı açalım demiş

*****
Dal sarkar kartal kalkar, kartal kalkar dal sarkar

*****
Karga karga gak dedi
Çık şu dala bak dedi
Karga seni tutarım
Kanadını yolarım
www.huseyinarasli.com


Ağıt: Başta insan olmak üzere ölen canlıların ölümlerine duyulan üzüntüden dolayı söylenen, ağlatmak ve yas tutturmak amacı güden şiirlere ağıt denir. İslamiyet öncesi Türk edebiyatındaki karşılığı "sagu", divan edebiyatındaki karşılığı "mersiye"dir.

Ayvalık'ın kara taşı
Yandı yüreğimin taşı
Emin Hacı'nın kardaşı
Uyan Hacıbey'im uyan

© Telif Hakkı

Sitedeki dökümanlar yazılı izin olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayınlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar öğrencilerine fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.