Paragrafta Anlam HTML5 İnteraktif Uygulama

Türkçe dersi "Paragrafta Anlam" konusu HTML5 uyumlu interaktif akıllı tahta uygulaması. Akıllı tahtada, bilgisayarda ve tablet cihazlarda çalışan bu uygulamanın mobil cihazlarda çalışabilmesi için mobil tarayıcınız Opera Browser olmalıdır. Uygulama ders notlarını, örnek soruları ve MEB kazanım testlerini içermektedir. Uygulamanın içerisinde yer alan indirme butonuna tıklayarak "Paragrafta Anlam" ders notlarını indirebilirsiniz. Uygulamayı indirmek için alttaki bağlantıya tıklayın. (Telefondan indirmeye çalıştığınızda hata verir. Bilgisayardan indirin.)
Açıklama:

• Türkçe dersi ile ilgili diğer akıllı tahta uygulamalarımız için buraya tıklayın.

• Uygulamayı çalıştırmak için internet bağlantısına veya kuruluma gerek yoktur.

• Kullanımı oldukça kolaydır.

• Uygulamanın data dosyalarını silmeyin.

• Uygulama ve içeriği Hüseyin Araslı tarafından hazırlanmıştır.


Uygulama İçeriğinden Bir Bölüm:

Tanımlama: Bir varlığın veya kavramın ne olduğunun ortaya konmasına denir. Tanımlama cümleleri "Bu nedir?" sorusunun cevabı olan cümlelerdir.

Örnek: "Bir konu hakkında bilgi vermek, açıklama yapmak, toplumu aydınlatmak, bir düşünceyi desteklemek ya da karşı çıkmak amacıyla yazılmış gazete ve dergi yazılarına makale denir. Gazetelerin baş sayfalarında yer alan makalelere "başmakale" adı verilir."
Bu metinde "Makale nedir?" sorusunun cevabı bulunmaktadır.


Örnekleme: Anlatılanları daha anlaşılır hâle getirip inandırıcı kılmak amacıyla örnekler verilebilir. Bu yolla okuyucunun konuyu daha iyi anlaması sağlanır.

Örnek: "Bir yazarın yurt içinde ya da yurt dışında gezip gördüğü yerlerin ilgi çeken taraflarını güzel bir üslupla anlatmasına gezi yazısı denir. Evliya Çelebi'nin 'Seyahatname' ve Yirmisekiz Mehmet Çelebi'nin 'Fransa Sefaretnamesi (18. yüzyıl)' adlı eserleri bu türe örnektir."
Bu metinde örneklerden yararlanılmıştır. www.huseyinarasli.com


Tanık Gösterme (Alıntı Yapma): Yazarın, görüşlerini desteklemek ve inandırıcılığı arttırmak için konusunda uzman birinin düşüncelerine yer vermesine denir. Bu yöntem kullanılırken alıntı yapılan cümle tırnak içinde verilir.

Örnek: "Deneme, büyük savlar içermez. Daha çok duygu­ya, sezgiye, birikime ve akla dayanır. Denemede yazar kendi birikimini, içinden gelenleri özgürce ak­tarır. Bu nedenle Nurullah Ataç deneme için: 'De­neme benin ülkesidir.' der. Bu görüşe katılmamak elde değildir."
Bu paragrafta yazar görüşünü desteklemek için Nurullah Ataç'tan alıntı yapmıştır.