Sohbet (Söyleşi)

Sohbet (Söyleşi): Yazarın kişisel görüşlerini okuyucuyla karşı karşıya konuşuyormuş gibi bir üslupla makale planında yazdığı yazılardır. Bu türün edebiyatımızdaki önemli temsilcileri ve eserleri;

     - Ahmet Rasim "Ramazan Sohbetleri"

     - Şevket Rado "Eşref Saati"

     - Melih Cevdet Anday "Dilimiz Üzerine Söyleşiler"

     - Suut Kemal Yetkin "Edebiyat Söyleşileri"


Sohbetin Özellikleri:

» Her konuda yazılabilir. Çoğunlukla günlük konular işlenir.

» Okuyucuyla karşı karşıya konuşuyormuş gibi yazılır. (senli benli anlatım)

» Düşünceler anlatılırken fazla derine inilmez.

» Sıcak bir dille yazılır.

» Bir konu hakkında söyleşi yazılırken herhangi bir tezi savunma amacı güdülmez.


Örnek Sohbet: Asık suratlı insanlardan hoşlanır mısınız desem tabii bana gülersiniz. Zaten ben de biraz gülmeniz için söze böyle başladım. Güler yüze ve gülmeye dair olan bu konuşmayı asık suratla dinlemenizi istemem tabii. Konuşurken söze başladığınız sırada karşınızdakinin kaşlarını çattığını, asık bir suratla sizi dinlediğini görürseniz konuşmak hevesiniz kırılır. Lafı kısa kesip bu tatsız sohbeti bir an önce bitirmeye bakarsınız. Bir de karşınızdakinin sizi güler yüzle dinlediğini, hatta araya biraz da tatlı söz karıştırarak sohbete renk verdiğini görecek olsanız konuştukça konuşacağınız gelir. (Şevket Rado)


© Telif Hakkı
Sitedeki dökümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Tüm yayınlarımızın tek yasal yayın platformu huseyinarasli.com adresidir.