Hac ve Umre İle İlgili Kavramlar - Mekanlar

Kabe: Yeryüzünde Allah için yapılan ilk mabettir. Diğer adı "Beytullah"tır. Kabe'yi Hz. İbrahim (a.s.) ve oğlu Hz. İsmail (a.s.) Allah'ın emriyle inşa etmiştir. Yapımı tamamlanınca ilk tavafı Hz. İbrahim oğlu Hz. İsmail ile birlikte yapmış ve bütün insanları Kabe'yi ziyarete davet etmiştir. Kabe hicretin 2. yılından itibaren namaz kılmak için kıblemiz olmuştur.
www.huseyinarasli.com
Mescid-i Haram: Kabe'nin çevresi revaklarla daire şeklinde çevrilmiştir. Bu alana Mescid-i Haram denir. Zemzem suyu da bu mescidin içinde yer alır.

İhram: Hacıların giydiği beyaz dikişsiz elbisedir. Başka zamanlarda yapılmasında sakınca olmayan bazı davranışlar (saç, sakal, tırnak kesmek) ihramlı kişiye yasaktır. İhrama mikat sınırında girilir.

Mikat: Hacıların ihram elbisesini giydiği ve ihram yasaklarının başladığı sınır.
www.huseyinarasli.com
Telbiye duası: Hac ibadetine başlamadan önce ihrama girerken okunması zorunlu olan dua. Diğer hac görevlerini yerine getirirken de okunur.

Telbiye Duası Anlamı
Lebbeyk
Allahümme lebbeyk
Lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk
İnnel hamde ven nimete leke vel mülk lâ şerike lek
Buyur
Allah'ım buyur
Buyur ey ortağı olmayan! Buyur.
Tüm hamd ve nimetler sana aittir.
Senin ortağın yoktur


Tavaf: Kabe'nin güneydoğu köşesinde yer alan Hacerül esved taşının hizasından başlayarak Kabe'nin etrafında 7 (yedi) defa dönmektir. Tavaf haccın farzlarındandır.

Şavt: Tavaf ibadetindeki her bir dönüşe verilen isim.

Sa'y: Mekke'de yer alan Safa ve Merve tepeleri arasında yedi kez hızlı adımlarla gidip gelmek şeklinde yapılan ibadettir. Sa'y ibadetine Safa tepesinden başlanır, Safa'dan Merve'ye dört, Merve'den Safa'ya üç defa gidilir.

Zemzem: Kâbe'nin doğusunda, Hacerülesved'in tam karşısına rastlayan kuyudan çıkan, Yüce Allah'ın Hz. Hacer ile oğlu İsmail'e ihsan ettiği kaynak suyunun adıdır.

Hacerülesved: Kelime anlamı olarak "siyah taş" demektir. Hacerülesved; tavafın başlangıç yerini göstermek üzere Kâbe'nin güneydoğu köşesinde bulunan, yerden 1,5 metre yüksekliğinde, oval biçiminde, hafif kırmızı ve sarı damarcıkları bulunan, 30 cm çapında, oldukça parlak ve siyah taşın adıdır.

Vakfe: Kurban bayramı arefesinde öğle vaktinden sonra bayram sabahına kadar bir süre Arafat tepesinde bulunmak suretiyle yapılan ibadettir. Arafat vakfesinden sonra bayram sabahı Müzdelife'de vakfe yapılır. Vakfe haccın farzlarındandır.
www.huseyinarasli.com
Mescid-i Nebi: Peygamber Efendimiz'in Medine'de bulunan mübarek mezarıdır. Hac ibadetinden sonra hacılar Medine'deki Mescid-i Nebi'yi ziyaret ederler. Peygamberimiz "Beni vefatımdan sonra ziyaret edenler, hayatımda ziyaret etmiş gibidir." buyurmuştur.

7. sınıf 2. ünite diğer konular için tıklayın ›

© Telif Hakkı
Sitedeki dökümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir.