Vahiy ve Vahyin Gönderiliş Amacı

Vahiy: Allah'ın Peygamberlere gönderdiği mesajlara vahiy denir.

İlahi Kitap: Yüce Allah'ın Peygamberler aracılığıyla insanlara gönderdiği ve içinde Allah'ın emirlerinin, yasaklarının, mesajlarının yer aldığı kitaba ilahi kitap denir.

Suhuf: Sayfalar halinde gönderilen ilahi kitaplara suhuf denir.

Yüce dinimiz İslam, sadece Kur'an-ı Kerim'e değil, Allah tarafından daha önce indirilen kutsal kitaplara da inanmamızı emretmiştir.

"Onlar sana indirilene de senden önce indirilene de inanırlar. Ahirete de kesin olarak inanırlar." (Bakara suresi, 4. ayet)


Allah niçin vahiy göndermiştir:

» İnsanların Allah'ı bilip tanımaları için

» İnsanların dünyada ve ahirette kurtuluşa ermeleri için

» İnsanların yanlış inançlara yönelmemeleri için

» İnsanların barış içinde, huzurlu, mutlu yaşamaları için
www.huseyinarasli.com
» İnsanların güzel ahlakı öğrenerek doğru davranışlar sergilemeleri için

» İnsanların Allah'a nasıl ibadet edeceklerini öğrenmeleri için

"Biz bu kitabı sana sırf hakkında ihtilafa düştükleri şeyi insanlara açıklayasın ve iman eden bir topluma da doğru yolu göstersin ve rahmet olsun diye indirdik." (Nahl suresi, 64. ayet)

6. sınıf 1. ünite diğer konular için tıklayın ›

© Telif Hakkı
Sitedeki dökümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar, sadece kendi okullarında derslerine girdikleri öğrencileri için fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.