En'am Suresi 151-152. Ayetler

Din kültürü ve ahlak bilgisi 12. sınıf 4. ünite 4. kazanım "Kur'an'dan Mesajlar: En'am Suresi 151-152. Ayetler"

"De ki: Gelin, Rabb'inizin size haram kıldığı şeyleri okuyayım: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anaya babaya iyi davranın. Fakirlik endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin. Sizi de onları da biz rızıklandırırız. (Zina ve benzeri) çirkinliklere, bunların açığına da gizlisine de yaklaşmayın. Meşru bir hak karşılığı olmadıkça, Allah’ın haram (dokunulmaz) kıldığı canı öldürmeyin. İşte size Allah bunu emretti ki aklınızı kullanasınız." (En'am suresi, 151. ayet)

"Yetim malına, erginlik çağına erişene kadar en iyi şeklin dışında yaklaşmayın; ölçüyü ve tartıyı doğru yapın. Biz kişiye ancak gücünün yeteceği kadar yükleriz. Konuştuğunuzda, akraba bile olsa sözünüzde adil olun. Allah’a olan sözünüzü yerine getirin. Allah size bunları öğüt almanız için buyurmaktadır." (En'am suresi, 152. ayet)

www.huseyinarasli.com
• En'am suresi 165 ayettir.

• "Hüccet suresi" adıyla da anılır.

• En'am kelimesi sözlükte deve, sığır, koyun, keçi anlamlarına gelir.

• Peygamber Efendimiz "Bu sure, ufku kaplayacak kadar çok melek tarafından yeryüzüne uğurlandı. Allah Teâlâ bununla bana ve size büyük bir ikramda bulundu." buyurmuştur.

• En'am suresinin 151 ve 152. ayetlerinde toplum düzeninin sağlanmasına yönelik hükümler bulunmaktadır.

• Bu ayetlerde şirkten uzak durulması, fakirlik endişesiyle çocukların öldürülmemesi, canın ve neslin korunması, bu bağlamda zinadan uzak durulması ve evliliğe önem verilmesi, alışverişte dürüst davranılması, yetimlerin haklarının gözetilmesi uyarıları yer almaktadır.

12. sınıf 4. ünite diğer konular için tıklayın ›