Hz. Muhammed (s.a.v.) Sabırlı ve Cesaretliydi

• Kur'an-ı Kerim'de insanlara sabırlı olmaları öğütlenir ve sabırlı davrananlara Allah'ın yardım edeceği belirtilir.

     "Ey iman edenler! Sabır ve namazla Allah'tan yardım isteyin. Muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir." ( Bakara suresi, 153. ayet)

     "Sabredenlere mükafatları hesapsız verilecektir." ( Zümer suresi, 10. ayet)

     "Andolsun ki senden evvel de Peygamberler yalanlanmışlardı. Fakat yalanlandıkları ve eziyete uğradıkları şeylere karşı sabretmişlerdir. Nihayet onlara bizim yardımımız gelip yetişti." ( En'am suresi, 34. ayet)

• Peygamber Efendimiz sabırlı olmanın insan için önemine dikkat çekmiş, sabrın iyi bir özellik olduğunu belirtmiştir.

     "Hiç kimseye sabırdan daha hayırlı ve iyi bir özellik verilmemiştir." Hz. Muhammed (s.a.v.)

• Peygamber Efendimiz hayatı boyunca ve özellikle İslam dinini tebliğ görevi sırasında bir çok sıkıntılarla karşılaşmış ancak sabırlı ve cesaretli oluşuyla Allah'ın kendisine verdiği görevi en iyi şekilde yerine getirmiştir.

     "Allah yolunda bana yapılan eziyet kadar kimseye eziyet yapılmamıştır. Kimse benim kadar baskıya maruz kalmamıştır. Öyle otuz gün ve gece geçirdim ki benim ve Bilal'in yanında yiyecek hiç bir şey kalmamıştı. Hz. Muhammed (s.a.v.)

     "Güneşi sağ elime, Ay'ı da sol elime koysalar yine de yolumdan dönmem." Hz. Muhammed (s.a.v.)


Peygamberimizden Sabır Örnekleri:

• Çocukluğundan itibaren pek çok sıkıntıyla karşılaşan Hz. Muhammed (s.a.v.) yetim olarak dünyaya geldi. Altı yaşındayken annesi, sekiz yaşındayken dedesi Abdulmuttalip vefat etti. Eşi Hz. Hatice, amcası Ebu Talip ve Hz. Fatıma dışındaki çocukları, daha Peygamberimiz hayatta iken vefat ettiler. Ama O sabretti.

• Mekke'de İslam'ı anlatırken müşriklerin akıl almaz eziyet ve baskılarına maruz kalmış, bunlara sabretmiştir. Örneğin tebliğ için gittiği Taif kentinde taşlanması, ama onlar için dua etmesi, helak olmalarını istememesi.


Peygamberimizden Cesaret Örnekleri:

• Hz. Ebu Bekir ile birlikte Medine'ye hicret ederken Sevr mağarasına gizlenmişlerdi. Peşlerindeki kişiler mağaranın girişine kadar geldiler. Bu durum Hz. Ebu Bekir'i çok korkuttu. Ancak Peygamberimiz cesur davranıp arkadaşını sakinleştirdi ve "Üzülme! Allah bizimle beraberdir." dedi.

• Uhut ve Huneyn savaşlarında savaşında dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ordunun toparlanmasını sabır ve cesaretiyle sağlamış, bu savaşta yaralandığı ve dişi kırıldığı halde cesaretinden bir şey kaybetmemiştir.

"Güçlü kimse güreşte rakibini yenen değil, öfkelendiği zaman kendine hakim olabilen kimsedir." Hz. Muhammed (s.a.v.)

"Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır." Atasözü

© Telif Hakkı

Sitedeki dökümanlar yazılı izin olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayınlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar öğrencilerine fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.