Cemaatle Namaz

İmam: Cemaate namaz kıldıran kişi.

Cemaat: İmama uyup topluca namaz kılan kişiler.

Mihrap: İmamın namaz kıldırırken camide durduğu yer.

Cemaat topluluk demektir. Dinimizde bazı namazlar mutlaka cemaatle (topluca) kılınır. Cuma namazı, bayram namazı ve cenaze namazı cemaatle kılınması gereken namazlardır. Günlük kılınması gereken beş vakit namaz ve Ramazan ayında kılınan teravih namazı tek başına da kılınabilir, cemaatle de kılınabilir. Ancak Peygamber Efendimiz cemaatle kılmayı teşvik etmiştir. Çünkü cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan 27 kat daha fazla sevaptır. Beş vakit namazın sadece farzları cemaatle kılınır. Sünnetleri tek başına kılınır. Cemaatle namaz kılmak isteyen bir kişi, kılacağı namazın niyetinin son kısmına "uydum imama" ifadesini ekler. "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya, uydum imama."
www.huseyinarasli.com
Cemaatle kılınan namazın baş tarafına yetişemeyen kimse, yetiştiği yerden imama uyar. İmam selam verip namazı bitirince kişi sadece sağa selam verip ayağa kalkar. Kılamadığı (yetişemediği) bölümleri tek başına tamamlar. İmama uyan kişi tekbir alındıktan sonra sadece sübhaneke duasını okur. Fatiha ve ek sureyi okumaz. Diğer rekatlarda da hiçbir sure okumaz. Ancak oturuşlarda et-tahiyyatü ve diğer duaları okur. Rüku ve secdelerde tesbihleri söyler.

• "Cemâatle kılınan namaz münferiden kılınan namazdan yirmi yedi derece faziletlidir." Hadis-i şerif

• "Her kim beş vakit namazı cemaatle eda ederse ona beş şey ihsan olunur:

» Birincisi, dünyada ona fakirlik gelmez.

» İkincisi, Cenâb-ı Hak ondan kabir azabını kaldırır.

» Üçüncüsü, amel defterini sağından alır.

» Dördüncüsü, sırât üzerinden çakan şimşek gibi geçer.

» Beşincisi, Allâhü Teâlâ onu hesapsız ve azabsız cennete koyar." Hadis-i şerif

• "Kişinin cemaatle namaz kılması, evinde münferid (cemâatsiz) kırk yıl namaz kılmasından hayırlıdır." Hadis-i şerif

6. sınıf 2. ünite diğer konular için tıklayın ›

© Telif Hakkı
Sitedeki dökümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir.