Cümle Bilgisi HTML5 İnteraktif Uygulama

Cümle Bilgisi interaktif e-uygulama. Akıllı tahta uyumlu bu uygulamada "Cümlenin Ögeleri" ve "Cümle Türleri" konularıyla ilgili ders notları ve testler yer almaktadır. Programı indirmek için görselin üzerindeki bağlantıya tıklayın. Mobil indirmelerde MEGA uygulamasını yüklemek gerektiği için bilgisayardan indirmeniz tavsiye edilir.
Açıklama:

• Türkçe dersi ile ilgili diğer akıllı tahta uygulamalarımız için buraya tıklayın.

• Uygulamayı çalıştırmak için internet bağlantısına veya kuruluma gerek yoktur.

• Kullanım kılavuzu uygulama dosyasının içinde yer almaktadır.

• Kullanımı oldukça kolaydır.

• Uygulamanın data dosyalarını silmeyin.

• Uygulama ve içeriği Hüseyin Araslı tarafından hazırlanmıştır.


NOT: Bu ücretsiz uygulamayı indirdikten sonra uygulamanın ana sayfasında yer alan sosyal medya butonlarını kullanarak bize destek vermeniz ve bir hayır dua etmeniz, emeğimizin karşılığı olarak yeterlidir. Güle güle kullanın.


Uygulama İçeriğinden Bir Bölüm:

CÜMLENİN YARDIMCI ÖGELERİ

Nesne: Öznenin yaptığı işten, hareketten etkilenen ögedir.

Belirtisiz Nesne: Yükleme "ne" sorusu sorularak bulunur. Belirtisiz nesne ek almaz, yalın durumdadır.

» Bugün marketten ekmek aldım. → Örnek cümlede yükleme "Ne aldım?" diye sorulduğunda bu sorunun cevabı olan "ekmek" sözcüğü belirtisiz nesnedir. "Ekmek" sözcüğü bu cümlede yalın durumdadır ve ek almamıştır.

» Güzel bir oyun kuralım. → Örnek cümlede yükleme "Ne kuralım?" diye sorulduğunda bu sorunun cevabı olan "güzel bir oyun" söz grubu belirtisiz nesnedir.

Belirtili Nesne: Yükleme "kimi, neyi" soruları sorularak bulunur. Nesne olan sözcük belirtme durumu eki alır.

» Sokakları kirletmeyelim. → Örnek cümlede yükleme "Neyi?" sorusunu sorduğumuzda bu sorunun cevabı olan "sokakları" sözcüğü belirtili nesnedir. Belirtili nesne olan "sokakları" sözcüğü belirtme durumu eki (-ı) almıştır.

• Cümlenin ögeleri bulunurken özne ile nesneyi karıştırmamak için önce yüklemi, sonra özneyi, daha sonra diğer ögeleri bulmalıyız.