Din Kültürü 6. Sınıf 3. Ünite Test-6

KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR NASIL BAŞLIYOR-2

1. Aşağıdakilerden hangisi, bireyin kötü alışkanlıklara başlamasında arkadaş ortamının etkisine vurgu yapan bir söz değildir?
a) Üzüm üzüme baka baka kararır.
b) Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.
c) Cahile söz anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur.
d) İyilerle dost olmayan, kötülere komşu olur.


2. Sabah ilk ders zilinin çalmasıyla öğrenciler sınıflara girdi. Ebru hâlâ ortalarda yoktu. Birinci dersin sonuna doğru sınıfa geldi ve öğretmenden özür dileyip yerine oturdu. Uykusuz ve halsiz görünüyordu. Teneffüs zilinin çalmasıyla birlikte Ayşe hemen bu en sevdiği arkadaşının yanına gitti. Ona kötü göründüğünü ve sorunun ne olduğunu sordu. Akşam evlerinde misafirleri varmış. Gece geç vakitlere kadar hep beraber eğlenmişler. Ebru alkolü biraz fazla kaçırdığını söyledi. Şaşırıp kalmıştı Ayşe! Arkadaşına "Alkolü mü?" diye bir soru yöneltti büyük bir hayretle. "Peki ya annen baban, onlar nasıl izin verdiler?" Ebru gülümsedi ve arkadaşına "Bizim ailede demokrasi ve özgürlük vardır!" diye cevap verdi.
Bu metinden aşağıdaki yargılardan hangisi çıkarılamaz?
a) Aileler çocuklarına iyi örnek olmalıdır.
b) Aileler çocuklarının özgürlüklerine karışmamalıdır.
c) Aileler çocuklarının eğitimlerine önem vermelidir.
d) Aileler çocuklarının düzenli ve disiplinli olmalarına özen göstermelidir.


3.
» "İyilerle dost olmayan kötülere komşu olur." Mevlana Celaleddin-i Rumî
» "Üzüm üzüme baka baka kararır." Atasözü
» "Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim." Atasözü
Yukarıdaki özlü sözlerde vurgulanan ana düşünce aşağıdakilerden hangisidir?
a) Kitle iletişim araçlarının zararlı etkilerinden sakınmalıyız.
b) Okuyarak ve araştırma yaparak kendimizi geliştirmeliyiz.
c) Kötü insanların komşularını uyarmalıyız.
d) Arkadaş seçiminde dikkatli davranmalıyız.


4. İlk eğitimimizi aldığımız yerdir. İyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı orada öğrenmeye başlarız. Bu kurumdaki kişileri kendimize örnek alır, büyük bir hayranlıkla onlara benzemeye çalışırız. Hem bedensel yönden, hem de ruhsal (psikolojik) yönden sağlıklı yetişmemiz büyük ölçüde buradaki uyum ve huzura bağlıdır. Eğer bu kurumda şiddet, geçimsizlik, ilgisizlik ve kötü alışkanlıklar varsa bu durum bizim yetişmemizi ve almamız gereken terbiyeyi olumsuz etkiler.
Bu paragrafta, çocuğun kötü alışkanlıklardan korunmasında ve iyi bir eğitim almasında etkili olan faktörlerden hangisine değinilmiştir?
a) Aile
b) İlkokul
c) Kreş
d) Arkadaş çevresi


5. Bilgisayar, televizyon, internet gibi iletişim araçları insanların davranışlarını gün geçtikçe daha çok olumsuz etkilemeye başladı. Çocuklar ve gençler, özellikle bilgisayar oyunları konusunda bağımlılık derecelerine ulaştılar. Bu bağımlılığın bireyler üzerinde meydana getirdiği olumsuz etkiler yüzünden psikolojik tedavi gerektiren müdahaleler yapılmaya başlandı. Bu durumdan oyun bağımlısı gençlerin veya çocukların aileleri de olumsuz etkileniyor. Örneğin; İngiltere’de yaşayan 20 yaşındaki genç, 12 saat boyunca durmadan oyun konsolunun başından kalkmayınca hayatını kaybetti. Fransa’da oyun bağımlısı olan biri, oynadığı oyuna kendisini fazla kaptırınca Counter Strike isimli bilgisayar oyunundaki rakibini gerçek hayatta buldu ve göğsünden bıçakladı.
Bu paragraftan çıkarılabilecek en kapsamlı sonuç aşağıdakilerden hangisidir?
a) İngiltere ve Fransa, oyun bağımlılığında üst sıralarda yer almaktadır.
b) Kitle iletişim araçlarının bilinçsiz kullanımı bireylere ciddi zararlar vermektedir.
c) Oyun bağımlılığının etkileri üzerine psikolojik araştırmalar yapılmaktadır.
d) Bilgisayar, televizyon ve internet uzak durulması gereken iletişim araçlarıdır.
Hazırlayan: Hüseyin ARASLI
© Telif Hakkı
Sitedeki dokümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Tüm yayınlarımızın tek yasal yayın platformu huseyinarasli.com adresidir.