Din Kültürü 6. Sınıf 4. Ünite Test-3

MEKKE DÖNEMİ-3

1. Peygamberliğin Mekke döneminde müşriklerin Müslümanlar üzerindeki zulüm ve baskılarının artması sonucu Müslümanlardan bir grup 615 yılında Cafer bin Ebu Talip (r.a.) başkanlığında ................................ ülkesine göç etti.
Yukarıda yer alan boşluğa aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?
a) Medine
b) Habeşistan
c) Yemen
d) Şam


2. Peygamber Efendimizin 620 yılında İslam'ı tebliğ etmek amacıyla gittiği, ancak halkı tarafından taşlanarak kovulduğu şehir aşağıdakilerden hangisidir?
a) Şam
b) Basra
c) Taif
d) Medine


3. Peygamberliğin onuncu yılına "Hüzün yılı" adı verilmesinin sebebi aşağıdakilerden hangisidir?
a) Peygamberimizin eşi Hz. Hatice'nin ve amcası Ebu Talip'in vefat etmesi
b) Peygamberimizin eşi Hz. Hatice'nin ve amcası Hamza'nın vefat etmesi
c) Müslümanların Mekke'den göç etmek zorunda kalmaları
d) Hz. Hamza'nın şehit edilmesi


4. "Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O; hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir." (İsra suresi, 1. ayet)
Yukarıda verilen ayette vurgulanan ve Peygamberimizin Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya gitmesini anlatan olayın adı aşağıdakilerden hangisidir?
a) Mevlid
b) Hicret
c) Boykot
d) İsra
Hazırlayan: Hüseyin ARASLI
© Telif Hakkı
Sitedeki dokümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Tüm yayınlarımızın tek yasal yayın platformu huseyinarasli.com adresidir.