Din Kültürü 6. Sınıf 4. Ünite Test-5

HİCRET-2

1. Peygamberimiz ve beraberindeki müslümanlar 622 yılında Mekke'den Medine'ye hicret ettiler. Hicret İslam tarihinde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Buna göre; (I)23 yıllık peygamberliğin Mekke dönemi sona ermiş, Medine dönemi başlamıştır. (II)İslam dini Medine'de daha hızlı yayılmaya başlamıştır. (III)Peygamberimizin hicret ettiği Taif şehrinin adı "Mekke" olarak değişmiştir. (IV)Hicret, Hz. Ömer zamanında hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.
Paragrafta yer alan numaralanmış cümlelerin hangisinde yanlış bilgi verilmiştir?
a) I
b) II
c) III
d) IV


2. İslamiyet uğruna her şeylerini Mekke'de bırakarak Peygamberimizle birlikte Medine'ye göç (hicret) eden Müslümanlara ne ad verilir?
a) Muhacir
b) Ensar
c) Vahiy katibi
d) Halife


3. Mekke'den göç eden Müslümanları Medine'de karşılayan ve her şeylerini onlarla paylaşan Medineli Müslümanlara ne ad verilir?
a) Muhacir
b) Ensar
c) Vahiy katibi
d) Halife


4. Hicret, hangi halife zamanında hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir?
a) Hz. Ebu Bekir
b) Hz. Ali
c) Hz. Ömer
d) Hz. Osman


5. Peygamber Efendimiz Medine'ye hicret ettikten sonra burada ilk iş olarak bir mescit yaptırdı ve inşaatında bizzat kendisi de çalıştı. Bu mescidin adı nedir?
a) Mescid-i Haram
b) Kuba mescidi
c) Mescid-i Nebi
d) Mescid-i Aksa
Hazırlayan: Hüseyin ARASLI
© Telif Hakkı
Sitedeki dokümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Tüm yayınlarımızın tek yasal yayın platformu huseyinarasli.com adresidir.