Sırat-ı Müstakim

Sırat: Yol

Müstakim: Doğru

Sırat-ı Müstakim: Allah’ın (c.c.) gösterdiği dosdoğru yol yani İslam dini.

• Kur’an-ı Kerim’de "sırat-ı müstakim" olarak ifade edilen dosdoğru yol; her türlü aşırılık ve sapıklıktan uzak, adaletli, ölçülü, dengeli bir yol, inanç ve yaşam biçimi şeklinde anlaşılmaktadır.
www.huseyinarasli.com
• Yüce Allah, namazlarda okunan Fâtiha suresinin 6 ve 7. ayetlerinde "Bizi dosdoğru yola ilet, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna" buyurarak kişilere dünya hayatında izleyecekleri dosdoğru yolun kimlerin yolu olduğunu açıkça ifade etmiştir.
www.huseyinarasli.com
• Şûrâ suresi 53. ayette sırat-ı müstakim "Göklerin ve yerin yegâne sahibi olan Allah'ın yolu" olarak bildirilmektedir.
www.huseyinarasli.com
• Peygamber Efendimiz de bir hadisinde "Allah'a inandım de, sonra dosdoğru ol." buyurarak insanları Allah'ın yoluna çağırmaktadır.

• Bizler kıldığımız namazların her rekatında Fâtiha suresini okuyarak Allah’tan (c.c.) bizi sırat-ı müstakime ulaştırmasını dileriz.

11. sınıf 3. ünite diğer konular için tıklayın ›

© Telif Hakkı
Sitedeki dokümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Tüm yayınlarımızın tek yasal yayın platformu huseyinarasli.com adresidir.