Türklerin Müslüman Olmasında Etkili Olan Faktörler

• Türklerin önceki inançları olan Gök Tanrı inancı ile İslam dini arasında birçok özellik benzerlik gösteriyordu. Örneğin Gök Tanrı dininde İslam'daki gibi tek tanrı inancı, cennet-cehennem, ölümden sonra yaşam, ruhun ölümsüzlüğü inançları vardı.
www.huseyinarasli.com
• Müslüman Arapların Türk bölgelerine yaptığı fetihler, Müslüman tüccarların, alimlerin ve dervişlerin İslam dinini Türkler arasında anlatmaları ve Türkistan bölgesine giden sahabelerin, ehl-i beyt mensuplarının (başta Ali er-Rıza) tebliğ (İslam'ı yayma) faaliyetleri, Türkler arasında İslam'ın hızla yayılmasında etkili olmuştur.

• Türklerin hayat tarzının, mizacının ve ahlak esaslarının İslam dinine yakın olması Türkler arasında İslam'ın hızla yayılmasında etkili olmuştur.
www.huseyinarasli.com
• İslam dininin sahip olduğu engin hoşgörü ve sevgi anlayışı da Türkler arasında İslam'ın hızla yayılmasında etkili olmuştur.

• Göçebe Türklerin İslamlaşmasında derviş ve erenlerin de rolü büyüktür.

12. sınıf 2. ünite diğer konular için tıklayın ›

© Telif Hakkı
Sitedeki dokümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Tüm yayınlarımızın tek yasal yayın platformu huseyinarasli.com adresidir.