Din Kültürü 5. Sınıf 2. Ünite Ramazan ve Oruç Özet

2. ÜNİTE RAMAZAN VE ORUÇ
• Ramazan Orucu ve Önemi
• Ramazan ve Oruçla İlgili Kavramlar
• Kültürümüzde Ramazan ve Oruç
• Hz. Davud (a.s.)
• Rabbena Duaları ve Anlamları
• 5. Sınıf Ünite Testleri


KAZANIMLAR

1. Ramazan ayı ve orucun önemini fark eder. Ramazan ayının aynı zamanda bir Kur’an ayı olduğuna vurgu yapılır ve Kadir Gecesinin önemine değinilir. Oruçlunun dikkat etmesi gereken hususlara da değinilir. Farz, vacip, sünnet ve müstehap kavramlarına seviye göz önünde bulundurularak kısaca değinilir.

2. Ramazan ayı ve oruçla ilgili kavramları örneklerle açıklar. Ramazan ve oruçla ilgili sahur, imsak, iftar, teravih ve fitre kavramları açıklanır. Düzeye uygun iftar dualarına yer verilir.

3. Kültürümüzde Ramazan ve oruçla ilgili gelenekleri tanır. Mukabele okuma, mahya, hırka-i şerif ziyareti, diş kirası, tekne orucu gibi konulara yer verilir. Ramazan ve oruçla ilgili örneklerde çocuk diline yerleşmiş ifadelerin yer verilmesine özen gösterilir.

4. Hz. Davud’un (a.s.) hayatını özetler. Kazanım, sahih kaynaklarda yer alan rivayetler ışığında ayrıntıya girilmeden ve öğrenci düzeyi dikkate alınarak ele alınır.

5. Rabbena dualarını okur, anlamını söyler. Rabbena duaları ile ilgili kısa açıklamalara, duaların Kur’an’da geçtiği yerlere ve nerelerde okunduğunu içeren bilgilere öğrenci seviyesine göre yer verilir.
© Telif Hakkı
Sitedeki dökümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar, sadece kendi okullarında derslerine girdikleri öğrencileri için fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.