Din Kültürü 5. Sınıf 5. Ünite Çevremizde Dinin İzleri Özet

Bu ünitede sırasıyla; "Mimarimizde Dinin İzleri", "Musikimizde Dinin İzleri", "Edebiyatımızda Dinin İzleri", "Örf ve Adetlerimizde Dinin İzleri", "Hz. Süleyman'ın (a.s.) Hayatı" konularına yer verilmiştir.

5. ÜNİTE ÇEVREMİZDE DİNİN İZLERİ
• Mimarimizde Dinin İzleri
• Musikimizde Dinin İzleri
• Edebiyatımızda Dinin İzleri
• Örf ve Adetlerimizde Dinin İzleri
• Hz. Süleyman'ın (a.s.) Hayatı


KAZANIMLAR

1. Mimarimizde yer alan dinî motifleri inceler. Cami ve bölümlerine de görselleriyle birlikte yer verilir.

2. Musikimizde dinin izlerine örnekler verir. Cami musikisinden (tekbir, ezan, salâ gibi) örneklere öğrenci seviyesine göre yer verilir. Tasavvuf musikisi, Türk sanat müziği ve halk müziği ile çocuk şarkılarından örnekler verilmesine özen gösterilir.

3. Edebiyatımızdan dinin izlerine örnekler bulur. Çocuk edebiyatından (şiir, hikâye, masal gibi) öğrenci seviyesine uygun örnekler verilmesine özen gösterilir.

4. Örf ve âdetlerimizde yer alan dinî unsurları fark eder. Düğün, sünnet, isim koyma, mevlit merasimleri, kandiller ve bayramlaşma ile sınırlandırılır.

5. Hz. Süleyman’ın (a.s.) hayatını özetler.
© Telif Hakkı
Sitedeki dökümanlar yazılı izin olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayınlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar, sadece kendi okullarında derslerine girdikleri öğrencileri için fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.