Din Kültürü 5. Sınıf Ünite Özetleri

5. sınıf Din Kültürü ünite özetleri ve her üniteyle ilgili kazanım testleri için aşağıda yer alan bağlantılara tıklayın. Ünite özetlerinin sonunda ilgili kazanıma ait testler yer almaktadır.


5. SINIF ÜNİTE ÖZETLERİ

1. ünite → Allah İnancı

2. ünite → Ramazan ve Oruç

3. ünite → Adap ve Nezaket

4. ünite → Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Aile Hayatı

5. ünite → Çevremizde Dinin İzleri


Bir Bilgi: Dinî Bayramlarımız

Ramazan Bayramı: Dini bayramların birincisidir. Otuz gün oruç tutulan ve ibadet, paylaşma, yardımlaşma açısından yoğun geçen Ramazan ayının ardından Ramazan Bayramı'na ulaşırız. Ramazan ayından bir gün öncesi olan arefe gününde bayram hazırlığı başlar. Evler temizlenir, tatlılar hazırlanır, bayramlıklar alınır. Bayram sabahı camiye gidilir ve huzur içerisinde bayram namazı kılınır. Namaz sonrasında ailemizle, akrabalarımızla, dostlarımızla, sevdiklerimizle ve diğer insanlarla bayramlaşılır. Büyüklerin elleri öpülür, küçükler hediyelerle sevindirilir, dargınlar barıştırılır, evlere gelen misafirlere bayram şekerleri, tatlılar ikram edilir. Ayrıca uzakta olan yakınlarımızın bayramları mesajla, telefonla vb. kutlanır. Yaşlılar ziyaret edilir. Ramazan Bayramı üç gün sürer.

Kurban Bayramı: Dini bayramların ikincisidir. Ramazan bayramından iki ay on gün sonra kutlanan Kurban Bayramı'nda sabah camiye gidilir ve huzur içerisinde bayram namazı kılınır. Ardından kurban ibadeti yerine getirilir. Bu bayramda ekonomik durumu iyi olanlar Allah rızası için kurban keserler. Kurban etini üçe bölüp bir kısmını kurban kesemeyen fakirlere verirler. Bir kısmını eş, dost, akrabaya ikram ederler. Kalan kısmını da ev halkına ayırırlar. Kurban Bayramında ailemizle, akrabalarımızla, dostlarımızla, sevdiklerimizle ve diğer insanlarla bayramlaşılır. Büyüklerin elleri öpülür, küçükler hediyelerle sevindirilir, dargınlar barıştırılır, evlere gelen misafirlere bayram şekerleri, tatlılar ikram edilir. Ayrıca uzakta olan yakınlarımızın bayramları mesajla, telefonla vb. kutlanır. Yaşlılar, hastalar ziyaret edilir. Kurban Bayramı dört gün sürer.