Din Kültürü 8. sınıf 5. ünite Kur'an-ı Kerim ve Özellikleri (Özet)

5. ÜNİTE KUR'AN-I KERİM VE ÖZELLİKLERİ
• İslam Dininin Temel Kaynakları
• Kur'an-ı Kerim'in Ana Konuları
• Kur'an-ı Kerim'in Temel Özellikleri
• Hz. Nuh (a.s.)
• 8. Sınıf Ünite Testleri


Bu ünitede sırasıyla; "İslam Dininin Temel Kaynakları", "Kur’an-ı Kerim’in Ana Konuları", "Kur’an-ı Kerim’in Temel Özellikleri", "Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Nuh (a.s.)" konularına yer verilmiştir.


KAZANIMLAR

1. İslam dininin temel kaynaklarını tanır. İslam dininin temel kaynakları; öğrenci düzeyi dikkate alınarak Kur’an ve sünnet ile sınırlandırılır. İslam dininde sünnetin konumu örneklerle açıklanır.

2. Ayetlerden hareketle Kur’an’ın ana konularını sınıflandırır. Kur’an-ı Kerim’in ana konuları; inanç, ibadet, ahlak, sosyal hayat ve kıssalar öğrenci düzeyine uygun olarak ele alınır.

3. Kur’an-ı Kerim’in temel özelliklerini değerlendirir. Kur’an-ı Kerim’in temel özellikleri; Kur’an’ın iyiye, doğruya ve güzele yönlendirmesi, kötülüklerden sakındırması, yol göstermesi, açıklayıcı olması, insanları düşünmeye ve aklını kullanmaya yöneltmesi gibi konular öğrenci düzeyine uygun olarak ele alınır.

4. Hz. Nuh’un (a.s.) tevhide davetini özetler. Kazanım; Yunus, Hud ve Nuh surelerindeki ilgili ayetler kapsamında ve öğrenci düzeyi dikkate alınarak ele alınır.
© Telif Hakkı
Sitedeki dökümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Öğretmen arkadaşlar, sadece kendi okullarında derslerine girdikleri öğrencileri için fotokopi yoluyla çoğaltıp dağıtabilirler.