Din Kültürü 8. sınıf 5. ünite Kur'an-ı Kerim ve Özellikleri (Özet)

Bu ünitede sırasıyla; "İslam Dininin Temel Kaynakları", "Kur’an-ı Kerim’in Ana Konuları", "Kur’an-ı Kerim’in Temel Özellikleri", "Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Nuh (a.s.)" konularına yer verilmiştir. Ünite özetine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

5. ünite Kur'an-ı Kerim ve Özellikleri özet


KAZANIMLAR

1. İslam dininin temel kaynaklarını tanır. İslam dininin temel kaynakları; öğrenci düzeyi dikkate alınarak Kur’an ve sünnet ile sınırlandırılır. İslam dininde sünnetin konumu örneklerle açıklanır.

2. Ayetlerden hareketle Kur’an’ın ana konularını sınıflandırır. Kur’an-ı Kerim’in ana konuları; inanç, ibadet, ahlak, sosyal hayat ve kıssalar öğrenci düzeyine uygun olarak ele alınır.

3. Kur’an-ı Kerim’in temel özelliklerini değerlendirir. Kur’an-ı Kerim’in temel özellikleri; Kur’an’ın iyiye, doğruya ve güzele yönlendirmesi, kötülüklerden sakındırması, yol göstermesi, açıklayıcı olması, insanları düşünmeye ve aklını kullanmaya yöneltmesi gibi konular öğrenci düzeyine uygun olarak ele alınır.

4. Hz. Nuh’un (a.s.) tevhide davetini özetler. Kazanım; Yunus, Hud ve Nuh surelerindeki ilgili ayetler kapsamında ve öğrenci düzeyi dikkate alınarak ele alınır.
© Telif Hakkı
Sitedeki dokümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Tüm yayınlarımızın tek yasal yayın platformu huseyinarasli.com adresidir.