Din Kültürü 7. Sınıf 2. Ünite Hac ve Kurban Özet

Hac İbadeti

Hac, şartları tutan Müslümanların yılın belirli günlerinde (hicrî aylardan zilhicce ayında)dinimizce önemli kabul edilen Kabe, Arafat ve çevresindeki yerleri ibadet niyetiyle ziyaret etmesidir. Hac, hem beden hem de mal ile yapılan bir ibadettir.


Hac;

» Müslüman olanlara

» Akıl sahibi olanlara

» Ergenlik çağına girmiş olanlara

» Ekonomik durumu iyi ve yeterli olanlara

» Sağlığı hac için elverişli olanlara

» Özgür olanlara

» Bulaşıcı hastalık, terör veya savaş gibi yol güvenliğini tehlikeye düşürecek bir durumla karşı karşıya olmayanlara hac farzdır.


Haccın farzları › İhram, tavaf, vakfe.


Hac Nasıl Yapılır:

» Mikat sınırında yıkanılır, abdest alınır ve ihrama girilir.

» Hacerül Esved'den başlayarak tavaf (kudüm tavafı) yapılır.

» Safa ve Merve tepeleri arasında sa'y yapılır.

» Kurban bayramı arefesinde öğleden sonra Arafat'ta vakfe yapılır.

» Aynı gün güneş batınca Müzdelife'ye gidilir. Burada akşam ve yatsı namazları birleştirilir ve bayram sabahına kadar müzdelife vakfesi yapılır.

» Bayramın birinci günü Mina'da şeytan taşlanır, ardından kurban kesilir.

» Sonra tıraş olunarak ihramdan çıkılır.

» Daha sonra farz olan ziyaret tavafı yapılır.

» Hac görevini böylece yerine getirenler Mekke'den ayrılmadan önce son kez Kabe'yi tavaf ederler. Buna "veda tavafı" denir.


Umre İbadeti
www.huseyinarasli.com
Hac ibadetinde olduğu gibi Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde yer alan kutsal mekanları ziyaret etmek şeklinde yerine getirilen ibadete umre adı verilir. Umre ibadeti sünnettir. Umre, insanın günahlarının affedilmesine sebeptir. Umrede ihrama girilir, tavaf ve sa'y yapılır.


Kurban İbadeti

Kurban: Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasını kazanmak amacıyla belirli bir zamanda (Zilhicce ayında) uygun özellikleri taşıyan bir hayvanı kesmek demektir. Kurban kesmek müslüman, akıllı, ergenlik çağına girmiş, özgür, yolcu olmayan ve zekat verebilecek seviyede zengin olan Müslümanlara vacibtir. Kurban, hicrî aylardan zilhicce ayı içerisinde yer alan Kurban Bayramının 1, 2 ve 3. günlerinde kesilir.

Kurbanlık Hayvanlar:

» Koyun ve Keçi: 1 kişi adına kurban edilir. En az 1 yaşını doldurmuş olmalıdır.

» Sığır ve Manda: 1-7 kişi arasında ortaklaşa kurban edilir. En az 2 yaşını doldurmuş olmalıdır.

» Deve: 1-7 kişi arasında ortaklaşa kurban edilir. En az 5 yaşını doldurmuş olmalıdır.


Hz. İsmail (a.s.)

Hz. İsmail (a.s.), Hz. İbrahim'in (a.s.) oğlu olup Kur'an'da adı geçen peygamberlerden biridir. Annesinin adı Hacer'dir. Annesi ile birlikte Mekke'de yaşamıştır. Kabe'nin inşa edilmesinde babasına yardım etmiştir. Peygamber Efendimiz de Hz. İsmail'in (a.s.) soyundan gelmiştir. Hz. İsmail (a.s.), yaşadığı bölge ile çevresindeki Cürhüm, Amalika ve Yemen kabilelerine peygamber olarak görevlendirilmiştir.

NOT: Bu okuduğunuz yayın, Hac ve Kurban ünitesinin kısa bir özetidir. Kavram ve kazanım odaklı daha ayrıntılı ders notları için buraya tıklayın.