Din Kültürü 11. Sınıf Ünite Özetleri

11. sınıf din kültürü ünite özetleri için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız.


11. SINIF ÜNİTE ÖZETLERİ

1. ünite → Dünya ve Ahiret

2. ünite → Kur'an'a Göre Hz. Muhammed (s.a.v.)

3. ünite → Kur'an'da Bazı Kavramlar

4. ünite → İnançla İlgili Meseleler

5. ünite → Yahudilik ve Hristiyanlık


Bir Bilgi:

İslam mimarisinde

» Cemaatle namaz kılmanın ve cami inşa etmenin çok sevap olması camilerin yapılmasına vesile olmuştur. Peygamberimiz de hicret esnasında Kuba Mescid'ini, hicretten sonra da Medine'de Mescid-i Nebi'yi inşa etmiştir.

» İlim öğrenmeyi teşvik eden ayet ve hadislerin varlığı medreselerin yapılmasına vesile olmuştur. Peygamberimiz de Mescid-i Nebi'nin bitişiğine "suffe" denilen bir eğitim-öğretim yeri yaptırmıştır.

» Dinimizde temizliğin önemli olması hamamların, su kemerlerinin, su yollarının yapılmasına vesile olmuştur.

» Su içirmenin sevap olması sebil ve çeşmelerin yapılmasına vesile olmuştur.

» İslam'da yardımseverliğin ve hayır yapmanın teşvik edilmesi yoksul ve kimsesizler için imarethaneler, hastaların tedavisi için darüşşifalar, yaşlıların barınması ve korunması için darülacezeler, öğrencilere yardım için vakıflar kurulmasına vesile olmuştur.
© Telif Hakkı
Sitedeki dokümanlar Hüseyin Araslı'nın yazılı izni olmadan kitap olarak bastırılamaz, herhangi bir internet sitesinde yayımlanamaz, paylaşılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır. Hüseyin Araslı'ya ait yayınlar 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca telif hakkına tabidir. Tüm yayınlarımızın tek yasal yayın platformu huseyinarasli.com adresidir.