Din Kültürü 8. Sınıf 2. Ünite

Zekat, Hac ve Kurban İbadeti. Her konunun altında kazanım testleri yer almaktadır.

PAYLAŞMA VE YARDIMLAŞMA

• İnsanlar toplum halinde yaşadıkları için paylaşma ve yardımlaşmaya ihtiyaç duyarlar. Sosyal hayattan ayrı olarak tek başına yaşayan bir insan bile hayatını sürdürmek için doğadaki bitkilere, hayvanlara muhtaçtır. Bir toplumda herkesin gelir durumu, maddi refah düzeyi eşit değildir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Böyle bir durumda Yüce Allah'ımızın "Onların (zenginlerin) mallarında, muhtaç ve yoksullar için bir hak vardır." emri gereğince zenginler maddi imkanlarını fakirlerle paylaşmalıdır.

» devamını okumak için tıklayınZEKAT VE SADAKA

• Zekatın kelime anlamı → Artma, çoğalma, arınma, bereket.

• Zekatın terim anlamı → Zengin Müslümanların yılda bir kez malının veya parasının belli bir miktarını Allah rızası için ihtiyaç sahiplerine vermeleridir.

• Zekat farz bir ibadettir.

» devamını okumak için tıklayınHAC VE UMRE

Hac: Şartları tutan Müslümanların yılın belirli günlerinde (hicrî aylardan zilhicce ayında)dinimizce önemli kabul edilen Kabe, Arafat ve çevresindeki yerleri ibadet niyetiyle ziyaret etmesidir.

• Hac, farz bir ibadet olup hicretin 9. yılında farz kılınmıştır.

• Hac, hem beden hem de mal ile yapılan bir ibadettir.

» devamını okumak için tıklayınHADİSLERLE HAC İBADETİNİN ÖNEMİ

• Gücü yetenin, ömründe bir kere Kâbe’ye gidip oraya mahsus ibadetleri yapması farzdır. Daha sonra yapılan haclar nâfile olur. Farz olan hacca gitmeye çalışmalıdır. Bir kere farz olan haccı yapmak, 20 kere Allah yolunda savaşmaktan daha sevabdır.

Hadis-i şerif: "Hac, suyun kirleri temizlediği gibi, günahları yok eder."

» devamını okumak için tıklayınKURBAN İBADETİ

Kurban: Allah'a yaklaşmak ve O'nun rızasını kazanmak amacıyla belirli bir zamanda (Zilhicce ayında) uygun özellikleri taşıyan bir hayvanı kesmek demektir.

"Onların ne etleri ne de kanları Allah' ulaşmaz. Fakat sizin takvanız (Allah'ın emirlerine olan bağlılığınız) O'na ulaşır. (Hac suresi, 37. ayet)

• Kurban kesmek vacib bir ibadettir.

» devamını okumak için tıklayın